fbpx

BALTIK BAŞKENTLERİ TURU

BALTIK BAŞKENTLERİ TURU

Fiyat: 859 €

Baltık Başkentleri Turu

1.GÜN İSTANBUL – HELSINKI

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Prontotour kontuarı önünde saat 05:30’da buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK1761 numaralı tarifeli seferiyle saat 08:30’da Helsinki’ye hareket. Yerel saate göre 11:55’te Helsinki’ye varış ve havalimanında bekleyen özel aracımız ile panoramik Helsinki şehir turumuz başlıyor. Helsinki şehir turunda, Helsinki Katedrali, Senato Meydanı, Hükümet Sarayı, Belediye Binası, Market Meydanı, Uspenski Orthodox Katedrali, Havis Amanda Heykeli gezip göreceklerimiz arasında yer alıyor. Sonrasında serbest zamanımız oluyor. Şehir turu sonrası arzu eden misafirlerimiz ekstra Suomenlinna Kalesi Turu’na katılabilirler. Sumenlinna, Finlandiya’nın en önemli tarihi askeri yapılarından biridir. Helsinki yakınında yer alan ada üzerinde kurulu kale, 18. yüzyılda İsveçliler tarafından yapılmış. 1991 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine alınan kaleye teknelerle gidiyoruz. Kale çevresinde 850 kadar kişinin yaşadığı bu ada oldukça ilginizi çekecek. Tur sonrası otele hareket ve odalara yerleşme. Geceleme Helsinki’deki otelimizde.


2.GÜN HELSİNKİ – TALLİNN

Kahvaltının ardından otelden çıkış işlemleri ve rehberimizin belirleyeceği saate kadar serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz için ekstra Porvoo Turu’muz başlıyor. Porvoo turumuzda eski şehir, şehir meydanı ve Porvoo Katedrali’ni geziyoruz. Kültürel açıdan harika bir atmosfere sahip Porvoo, turizm dışında ticaret ve hizmet sektörü ile de Finlandiya’nın önemli bir şehridir. Küçük Porvoo, Finlandiya’nın en eski ikinci şehri olup, Helsinki’nin 50 km. doğusunda bulunmaktadır. 1346 yılında kurulan şehir, Ortaçağ Arnavut kaldırımı sokakları, kafeleri, restoranları, müzeleri, galerileri ve butikleri ile de çekici bir bölgedir. Dar yolları ve renkli tuğla depoları ile ünlüdür. Finlandiya’nın en büyük şairi olan Johan Ludvig Runeberg’in evi de Porvoo’da yer almaktadır. Tur sonrası şehir merkezine geri dönüş ve devamında feribotla Tallinn’e hareket. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğun ardından Tallinn’e varış. Varışımıza istinaden panoramik Tallinn şehir turumuz başlıyor. En iyi korunmuş Ortaçağ şehirlerinden biri kabul edilen Tallinn şehir turumuzda, UNESCO’nun “Dünya Mirası” olarak koruma altına aldığı ve şehrin karakteristik özelliklerini taşıyan tarihi yapılar ziyaret ediliyor. Estonya bayrağının dalgalandığı Tall Hermann Kulesi, Toompea Kalesi, Alexander Nevsky Katedrali, Dome Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz ve Toompea Tepesi’nden şehrin en güzel panoramik manzarasının fotoğraflarını çektikten sonra St. Nicholas Kilisesi’ne geçiliyor. Şehir turunun bitiminde serbest zaman ve ardından otele hareket. Geceleme Tallinn’deki otelimizde.

3.GÜN TALLINN

Kahvaltının ardından arzu eden misafirlerimiz için ekstra Rocca Al Mare Turu’na katılma imkanı. Avrupa’da sayısı az olan açıkhava müzelerinden In Rocca–Al-Mare turunda 18. yy Estonya kırsal yaşamına tanık oluyoruz. Geniş bir alan üzerine kurulu açıkhava müzesi, 18.yy dönemini yansıtan köy evleri, yel değirmenleri, ahşap kilisesi, köy okulu ile sizi zamanda yolculuğa çıkartarak Estonya’nın geçmişine tanık ediyor. Birbirinden farklı evlerde, eski dönem Estonyalılar’ın yaşantısı teatral olarak anlatılıyor. Turumuzun ardından şehir merkezine geri dönüyoruz. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek akşam yemeği dahil Viking Köyü Turu’na katılabilirler. Viking yaşam tarzını yansıtan bu şirin restoranda ok ve balta atma, mancınık kullanma gibi aktiviteleri deneyimleyeceğiz. Bu heyecan ve eğlence dolu dakikaların ardından akşam yemeğimizi yiyoruz. Sonrasında otele geri dönüş ve geceleme Tallinn’deki otelimizde.

4.GÜN TALLINN – RİGA

Sabah odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından özel otobüsümüz ile Letonya’nın başkenti Riga’ya hareket. Yol üstünde Estonya’nın yazlık kasabası olan Parnu’da mola veriyoruz. Estonya ve Letonya’nın ormanları içinde devam eden yaklaşık 5 saat süren yolculuğumuz sonrasında Riga’ya varıyoruz. Otelimize yerleştikten sonra panoramik Riga şehir turumuz başlıyor. 1201 yılında kurulan Riga şehir turunda, Old Town denilen tarihi merkezdeki şehrin dokusuna tanık olacağımız önemli yapılar ziyaret ediliyor. St. Peter’s Kilisesi, Brotherhood of the Blackheads Evi, Dome Katedrali, Büyük ve Küçük Guildhalls, St. Jacob’s Kilisesi, Riga Kalesi, Özgürlük Heykeli ve şehrin eşsiz mimarisine tanık olacağımız yapılarıyla süslü sokakları görülecekler arasında yer alıyor. Şehir turunun ardından serbest zaman. Geceleme Riga’daki otelimizde.

5.GÜN RİGA

Kahvaltının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz için ekstra Sigulda Turu’na katılma imkanı. Riga’ya 51 km. uzaklıktaki, Letonya’nın en güzel şehirlerinden kabul edilen Sigulda şehir turunda Sigulda Kalesi, Gauja Milli Parkı, Gutman Mağarası, Turaida Kalesi ve Müzesi ziyaret ediliyor. Kalelerin arasında gezerken kendinizi Ortaçağ Avrupası’nda hissedeceğiniz Sigulda, yemyeşil ağaçları, ovaları, Gauja Nehri’nden oluşan muhteşem doğası ile sizi büyüleyecek. Turumuzun ardından Riga’ya geri dönüyoruz. Arzu eden misafirlerimiz için ekstra Jurmala Turu’na katılma imkanı. Letonya’nın Baltık Denizi kıyısında yer alan Jurmala şehir turunda bembeyaz kumsalları ve orman içerisinde yer alan romantik ağaç evleriyle Letonya’nın sayfiye bölgesi ziyaret ediliyor. Tertemiz çam kokulu havası, dingin atmosferi, şifalı suları, çamur kürleri ile Baltık Ülkeleri’nin en ünlü SPA otelleriyle yerli halkın ve turistlerin rehabilitasyon merkezi Jurmala… Hava kirliliğini önlemek amacıyla araba girişlerinin ücretli olduğu bu şirin sahil kasabasında dilerseniz ünlü SPA’larının tadını çıkartabilirsiniz. dilerseniz yol boyunca uzanan şirin kafelerinde keyif yapabilirsiniz. Turumuzun ardından otele geri dönüş. Geceleme Riga’daki otelimizde.

6.GÜN RİGA – VILNIUS

Kahvaltının ardından Vilnius’a hareket. Yol üstündeki ilk durağımız, Litvanya sınırlarında yer alan Haçlar Tepesi (Hill of Crosses) olacak. Burası Katolik Litvanya’nın kutsal yerleşim bölgesi. Bu bölgede yaklaşık 50.000 adet birbirinden farklı boylarda Hac bulunduğu tahmin ediliyor. Litvanya’nın en etkileyici yerlerinden biri olan Hill of Crosses’i gezdikten sonra, yolumuza devam ediyoruz. Varışımızı takiben otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında serbest zamanımız oluyor. Arzu eden misafirlerimizle ekstra akşam yemeğimizi almak üzere Belmontas Restaurant’a hareket ediyoruz. Dere kıyısında yemyeşil bir alan üzerine kurulu bu geniş tesiste ağaçların altında serinleyerek, suyun rahatlatıcı sesi eşliğinde günün yorgunluğunu atacağımız keyifli bir akşam yemeği yiyoruz. Akşam yemeğinin ardından otelimize geri dönüyoruz. Geceleme Vilnius’taki otelimizde.

7.GÜN VILNIUS (TRAKAI)

Kahvaltının ardından panoramik Vilnius şehir turumuz başlıyor. Vilnius’ta 1200’den fazla Ortaçağ dönemine ait yapı ve 48 adet büyük kilise bulunuyor. Neris Nehri kenarında 1323 yılında Büyük Dük Gediminas tarafından kurulan Vilnius’un panoramik şehir turunda; Katedral Meydanı, Vilnius Katedrali, Gediminas Kulesi, Gediminas Heykeli, St. Peter ve St. Paul Kilisesi, St. Anne Kilisesi ve Amber Galerisi gezildikten sonra Subacius Tepesi’nden şehrin panoramik manzarasının fotoğrafını çekme fırsatı. Ardından Vilnius’un önemli bir sembolü olarak kabul edilen Dawn Kapısı’nı da gezerek turumuz tamamlanıyor. Öğleden sonra ise, arzu eden misafirlerimiz için ekstra Trakai Turu başlıyor. Vilnius’a 29 km. uzaklıktaki Trakai turunda, 15.yy’da Galve Gölü’nün ortasındaki bir yarımadaya inşa edilmiş Trakai Kalesi ve Müzesi ziyaret ediliyor. Turun bitiminde otele geri dönüş. Geceleme Vilnius’taki otelimizde.

8.GÜN VILNIUS – MINSK – İSTANBUL

Kahvaltı sonrası odaların boşaltılması ardından Minsk Havalimanı’na transfer. Yol üzerinde tüm yolcularımızın katılımı ekstra Minsk şehir turuna katılabilirler (EUR 25 kişi başı). Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK284 numaralı tarifeli seferi ile saat 16:20’de İstanbul’a hareket. Yerel saate göre 18:55’de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

ÜCRET:
**ŞEKER BAYRAMI** Helsinki-Tallinn-Riga-Vilnius Türk Hava Yolları 7 Gece
01/06/2019 – 08/06/2019
3*-4* HOTEL
3* CORNER HOTEL
4* ORIGINAL SOKOS HOTEL PRESIDENTTI
4* PARK INN by RADISSON CENTRAL TALLINN
4* RIXWELL GERTRUDE HOTEL
859.00 EUR
Otellerimiz ,yukarıda belirtilen veya aynı kategorideki benzer otellerdir.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER:

Türk Hava Yolları ile İstanbul – Helsinki gidiş, Minsk – İstanbul dönüş ekonomi sınfı uçak bileti
Belirtilen kategori otellerde 7 gece oda-kahvaltı konaklama
Alan – Otel – Alan ve Otel – Feribot – Otel transferleri
Helsinki, Tallinn, Riga ve Vilnius panoramik şehir turları
Helsinki – Tallinn feribot bileti
Helsinki – Tallinn arasında bagajların araç ile taşınması
Yol üzeri Parnu ve Haçlar Tepesi Ziyareti
Prontotour Türkçe Tur Liderliği hizmeti
Havalimanı ve güvenlik vergileri
Zorunlu seyahat sigortası
KDV Dahildir

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

Programlarda belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri
Programa dahil olan yemeklerdeki içecekler
Programda dahil olduğu açıkca belirtilmemiş her türlü hizmet
Ekstra turlar
Vize ücreti 120 Euro www.prontotour.com/Others/Visa.aspx
Müze ve ören yerleri giriş ücretleri
Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları
Yurt dışı çıkış harcı (İlgili bankalara veya havalimanındaki maliye veznesine yatırabilirsiniz)
Uçaklardaki fazla bagaj ücretleri
SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ (Vize reddi ile karşılaşan misafirlerin veya hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını sağlamaktadır.( Seyahat iptali nedeniyle tazminat başvurularında uygulanacak sigortalı katılım payı (muafiyet) vize ile ilgili iptallerde % 25, diğer hallerde %20 oranındadır.Teminat detayları sigorta şartnamesinde yer almaktadır.. Bununla birlikte bagaj kaybından, hasarına, hırsızlıktan, ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.) İptal teminatında tur bedeli kişi başı 3000 euro ile sınırlıdır.
Seyahat güvence paketi ücreti tur bedeliniz ile orantılı olarak değişmektedir.

EKSTRA TURLAR
SUOMENLINNA TURU 35 EURO (02-12 YAŞ 20 EURO)
Sumenlinna, Finlandiya’nın en önemli tarihi askeri yapılarından biridir. Helsinki yakınında yer alan ada üzerinde kurulu kale, 18. yüzyılda İsveçliler tarafından yapılmış. 1991 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine alınan kaleye teknelerle gidiyoruz. Kale çevresinde 850 kadar kişinin yaşadığı bu ada oldukça ilginizi çekecek.

Dahil olan hizmetler; Ulaşım + Rehberlik
PORVOO TURU 50 EURO (02-12 YAŞ 30 EURO)
Eski şehir, şehir meydanı ve Porvoo Katedrali’ni kapsayan bu turumuzda kültürel açıdan harika bir atmosfere sahip bir olan Porvoo’yu geziyoruz. Porvoo turizm dışında ticaret ve hizmet sektörü ile de önemli bir yerdedir. Küçük Porvoo, Finlandiya’nın en eski ikinci şehri olup, Helsinki’nin 50 km. doğusunda bulunmaktadır. 1346 yılında kurulan şehir, ortaçağ Arnavut kaldırımı sokakları, kafeleri, restoranları, müzeleri, galerileri ve butikleri ile de çekici bir bölgedir. Dar yolları ve renkli tuğla depoları ile ünlüdür. Çok sayıda turistik mekanların yer aldığı bu bölgede en önemli yerlerden biri de Finlandiya’nın en büyük şairi olan Johan Ludvig Runeberg’in evidir.

Dahil olan hizmetler; Ulaşım + Rehberlik
ROCCA AL MARE TURU 50 EURO (02-12 YAŞ 25 EURO)
Avrupa da sayısı az olan açıkhava müzelerinden Rocca-Al-Mare Turunda 18. yy Estonya kırsal yaşamına tanıklık edeceğiz. Geniş bir alan üzerine kurulu açıkhava müzesi 18. yy dönemini yansıtan köy evleri , yel degirmenleri, ahşap kilisesi, köy okulu ile sizi zamanda yolculuğa çıkartarak birbirinden farklı evlerde Estonyalıların yaşantısı teatral olarak anlatılıyor. Bu turda , bir yandan yerel dansları öğrenme fırsatı bulurken, diğer yandan Estonyalıların nasıl ekin biçtiklerini de görebileceksiniz.

Dahil olan hizmetler; Ulaşım + Rehberlik + Müze Girişi
SIGULDA TURU 50 EURO (02-12 YAŞ 25 EURO)
Riga ya 51 km uzaklıktaki Letonya nın en güzel şehirlerinden kabul edilen Sigulda şehir turunda Sigulda Kalesi, Gauja Milli Parkı, Gutman Mağarası, Turaida Kalesi ve Müzesi ziyaret ediliyor. Kalelerin arasında gezerken kendinizi Ortaçağ Avrupasinda hissedeceğiniz Sigulda, yemyeşil ağaçları, ovaları, Gauja Nehrinden oluşan muhteşem doğası ile sizi büyüleyecek.

Dahil olan hizmetler; Müze ve Kale girişleri + Ulaşım + Rehberlik
JURMALA TURU 40 EURO (02-12 YAŞ 20 EURO)
Letonya nın Baltık Denizi kıyısında yer alan Jurmala şehir turunda bembeyaz kumsalları ve orman içerisinde yer alan romantik ağaç evleriyle Letonya nın sayfiye bölgesi ziyaret ediliyor. Tertemiz çam kokulu havası, dingin atmosferi, şifalı suları, çamur kürleri ile Baltık Ülkeleri nin en ünlü SPA otelleriyle yerli halkın ve turistlerin rehabilitasyon merkezi Jurmala… Hava kirliliğini önlemek için araba girişlerinin ücretli olduğu bu şirin sahil kasabasında dilerseniz ünlü SPA’ların tadını çıkartabilirsiniz. Dilerseniz yol boyunca uzanan şirin kafelerinde keyif yapabilirsiniz. Mevsime göre bembeyaz kumsallarda güneşlenebilir, Baltık denizine girebilirsiniz.

Dahil olan hizmetler; Ulaşım + Rehberlik
BELMONTAS RESTORANT AKSAM YEMEĞİ 35 EURO
Dere kıyısında yemyeşil bir alan üzerine kurulu bu geniş tesiste ağaçların altında serinleyerek, suyun rahatlatıcı sesi eşliğinde günün yorgunluğunu atacağımız keyifli bir akşam yemeği yiyoruz.

Dahil olan hizmetler; Ulaşım + Set Menü Akşam Yemeği + Rehberlik (içecekler hariçtir)
TRAKAI TURU 50 EURO (02-12 YAŞ 25 EURO)
Vilnius a 29 km uzaklıktaki Trakai turunda, 15 yy da Galve Gölü nün ortasındaki yarımadaya inşa edilmiş Trakai Kalesi ve müzesinin ziyaret edileceği bu turumuzda birçok gölün bulunduğu tepelerin ve ormanların arasında konumlanan bir doğa harikası Trakai de keyifli zaman geçirme fırsatı bulunacaktır. Trakai, Karaites olarak adlandırılan bir Musevi Türk etnik grubunun da evi olarak kabul edilir. Bugün hala Trakai de yaşayan ve yaklaşık 300 kişi kalan bu etnik grup, Litvanya ya 14. yy da Crimea dan Büyük Dük Vytautas in savaşçısı olarak getirilmiştir. Litvanya nın turistler tarafından en çok tercih edilen bu tarihi bölgesi aynı zamanda nikah sonrası gelin ve damadın uğur getirmesi için de ziyaret ettikleri popüler bir mekandır.Turumuzda öğle yemeği molasında bölgenin meşhur yiyecekleri arasında olan Kibin (çiğ böreğe benzeyen hamur işi) ve 1 soft içecek verilmektedir.

Dahil olan hizmetler; Ulaşım + Rehberlik + Kale Girişi + Öğle Yemeği (Kibin + 1 Soft içecek)
*VİKİNG KÖYÜ’NDE AKSAM YEMEĞİ TURU 50 EURO
Bu turumuzda Vikinglerin yaşam tarzını gözlemleme fırsatı bulup ayrıca ok ve balta atma, mancınık kullanma gibi aktiviteleri deneyimleyeceğiz. Ardından Viking atmosferinde somon balığı, patates ve salata ile güzel bir akşam yemeği yiyoruz. Eski Leton tarzında özel olarak inşa edilmiş ve 5 hektarlık bir alan üzerine kurulu Lido Center hem yetişkinlerin hem de ailelerin hoşça vakit geçirebileceği her daim hem Letonların hem de turistlerin uğrak yeri olan bir mekan. Leton kültürünü ve geleneksel mutfağını yansıtan mekanda özel dekore edilmiş ve 3 katlı, Yaklaşık 500 çeşit yemeğin sunulduğu geniş bir menüye sahip Lido restoran, çocuklara yönelik eğlence parkının yanı sıra, 5.102 m2 büyüklüğünde Batıklardaki en büyük açıkhava yapay buz pateni pisti de bu merkezde yer alıyor.

Dahil olan hizmetler; Ulaşım + Set Menü Akşam Yemeği + Rehberlik (içecekler hariçtir)

TÜRK HAVA YOLLARI
TK1761 İSTANBUL – HELSİNKİ 08:30-10:55
TK284 MINSK – İSTANBUL 16:20-18:55